PROJEKT YCPdeep
Izračun letnega cirkadianega potenciala v stavbah z uporabo tehnik strojnega učenja
/
OPIS PROJEKTA:
Odkritja v znanosti zadnjih let potrjujejo, da je dnevna svetloba najpomembnejši usklajevalec in vzdrževalec cirkadianega ritma pri ljudeh. Tretji tip fotoreceptorjev ipRGC (intrinzično fotosenzitivne retinalne ganglijske celice) vplivajo na sekrecijo melatonina – spalnega hormona, ki regulira budno-spalni ritem. Odziv cirkadianega fototransdukcijskega sistema se od vidnega močno razlikuje, saj je ta maksimalno občutljiv na svetlobo v modrem delu spektra in je časovno pogojen. Svetloba zjutraj je zaželena, zvečer pa se je visokim osvetljenostim in modrim virom svetlobe priporočeno izogniti. Zaradi kompleksnosti ocenjevanja cirkadiane svetlobne vsebine tega s konvencionalnimi simulacijskimi orodji za vidno svetlobo ni mogoče doseči. Trenutno so orodja, ki so sposobna računanja prejete spektralne sestave sevanja, kar omogoča vrednotenje svetlobe z vidika cirkadianega sistema, omejena na izvrednotenje spektralne vsebine le za trenutek v času.
Poglaviten cilj projekta YCPdeep je ustvariti orodje predvidevanja “zdravja” svetlobnega notranjega okolja, ki bo zanesljivo napovedovalo cirkadiani in vidni del notranjega svetlobnega okolja v stavbah z vidika uporabnika v prostoru na ravni trenutka v času, dneva, meseca ali celega leta za lokacije od 35º do 60º severne geografske širine. Orodje bo delovalo na podlagi modela nevronskih mrež in bo cirkadiano svetlobo zanesljivo napovedovalo na podlagi osnovnih podatkov o geometrijskih in optičnih lastnostih obravnavanega prostora ter podnebnih podatkov lokacije. Nevronske mreže bodo trenirane na osnovi podatkov multispektralnih simulacij, ki bodo vrednoteni s pomočjo metod vrednotenja cirkadiane in fotopske vsebine svetlobe. Model umetnih nevronskih mrež, ki bo ustvarjen na podlagi omenjenih simulacijskih iteracij, bo sposoben napovedovanja za katero koli časovno točko v letu. Takšen model implementiran v spletno orodje za napovedovanje zdravega svetlobnega okolja, ki bo poleg svetlobnih količin v določeni točki v času omogočalo tudi oceno povprečne količine cirkadiane in vidne svetlobe ter izvrednotilo trajanje izpostavljenosti cirkadiano in/ali vidno ustrezni svetlobi v obdobju izbranega dne, meseca ali celotnega leta s pomočjo novo predlaganih metrik podnebno pogojenega merjenja cirkadiane svetlobe. Orodje bo prvo na področju znanstvenoraziskovalnega in strokovnega obravnavanja osvetljevanja in bo uporabniku omogočilo enostavno in hitro pridobitev omenjenih rezultatov na podlagi geometrijskih, optičnih in podnebnih vhodnih podatkov.
TERMINSKI PLAN:
PROJEKTNA SKUPINA:
/
PUBLIKACIJE:
Trenutno še brez publikacij.
/
PODATKI GLEDE FINANCIRANJA IN LOGOTIPI GLAVNIH FINANCERJEV:
Projekt financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) v okviru javno objavljenega razpisa »Javni razpisa z (so)financiranje raziskovalnih projektov za leto 2021«
Tip raziskovalnega projekta in financiranje: manjši temeljni – 100 000 EUR/leto
Naslov projekta: Izračun letnega cirkadianega potenciala v stavbah z uporabo tehnik strojnega učenja
Akronim: YCPdeep
Št. projekta: J2-3036
Čas trajanja projekta: 3 leta, 1. 10. 2021 – 30. 9. 2024